4- BEDAVAYA ALINAN ARSA ÜZERİNE BEDAVADAN KONDURULAN VE ÖĞRETMENLERİN ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞACAĞI OKULA ÖĞRENCİ KAYDEDERKEN

– Hoşgeldiniz efendim

– Hoşbulduk muhterem. Çocuğumu okulunuza kaydettireceğim de, yıllık ücretiniz ne kadar acaba?

– 25 bin TL efendim.

– Oha, tbbbbrrrr, çüşşş!

– Bu ne biçim ağız beyefendi?

– Anadolu halk ağzı. Bu ne kardeşim? İnin biraz.

– İnemeyiz efendim. Fiyat bu.

– Kardeşim, Allah rızası için indirim yapın, benim durumum çok iyi sayılmaz.

– Allah rızasını bu işe karıştırmayın beyefendi. Burası hayır kurumu değil, eğitim yuvası. Paranız yoksa gidin devlet okuluna kaydedin çocuğunuzu.

– Ben sizin cemaattenim. Çok kere ‘himmet’ toplantılarına katıldım. Orada hep ‘Allah rızası’ için okul açtığınızı söyleyerek yardım topluyorsunuz. Okulu bedavaya getirmek için ‘Allah rızası’ sözünü ağzınızdan düşürmüyorsunuz da, öğrenci kaydederken ‘Allah rızası’ sözünü duyunca neden afallıyorsunuz?

– Çıkın odadan, paranız olunca gelin. Hizmet ediyoruz burada. Zaten dün gece Hocaefendi hazretleri Rasulullah’ı rüyasında görmüş. Peygamberimiz demiş ki: ‘Parası olmayanlar çocuklarını devlet okuluna kaydetsinler, fiyat düşürmek için okulun idarecilerini zorlamasınlar.’ Peygamber böyle demişken siz herhalde fiyatı indirmemizde ısrarcı olmayacaksınız öyle değil mi muhterem? Ooooo buyursunlar efendim. Hoşgeldiniz hanımefendi, nasıl yardımcı olabilirim.

– Kızımı kaydettireceğim kolejinize. Yıllık ücretiniz ne kadar acaba?

– 25 bin TL. Yemek ve ulaşım için de 5 bin TL. Toplam 30 bin efendim.

– Ay çok iyiymiş. Hemen kaydedin lütfen. Ne güzel hizmet!

– Sizin gibi kıymet bilen insanların varlığı bizi memnun ediyor efendim. Amacımız hizmet, sadece hizmet. Başka hiçbir derdimiz yok hanımefendi.

(Ağlaşmalar)

5- YIL SONU HESAPLAR KAPATILIRKEN

– Muhsin bey, bu yıl öğrencilerden kazandığımız para ne kadar?

– 45 trilyon 730 bin efendim.

– Giderler ne?

– Yemekhane masraflarını gıda toptancılarından, ulaşımı esnaftan, elektrik giderlerini Muhittin Bey’den, Doğalgaz ve telefon giderlerini Hüseyin amcadan karşıladık.

– ‘Allah rızası için’ değil mi?

– Tabii ki efendim.

– Peki gider olarak ne kaldı geriye?

Bunlar da İlginizi Çekebilir