Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Haluk Dursun, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın bakanlık danışmanı olduğunu Twitter'dan duyurdu.


TÜRK KÜLTÜRÜN HİZMETİNDE

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Haluk Dursun, Prof. Ortaylı'nın bakanlık danışmanı olduğunu duyurdu. Twitter'dan açıklama yapan Dursun, "İlber Ortaylı hepimizin hocasıdır. Kültürel konularda Bakanlık danışmanı olarak bize katkı verecek. Hepimiz Türk kültürünün hizmetindeyiz" dedi.
İLBER ORTAYLI KİMDİR?

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947'de Avusturya’nın Bregenz bölgesinde doğdu. Kırımlı Tatar bir ailenin çocuğu olan Ortaylı, ailesi ile birlikte 3 yaşında Türkiye’ye göç etti. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara şehirlerinde tamamlayan profesör, 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu.

1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden, 1969 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Eğitim hayatında bunlarla yetinmeyen Ortaylı, Viyana Üniversitesi’nde Slavistik ve Orientalistik okudu.

HALİL İNALCIK İLE TANIŞMASI

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için Chicago Üniversitesi’ne giden İlber Ortaylı, yüksek lisans çalışmasını Halil İnalcık ile tamamladı. Cumhuriyet tarihinin en önemli tarihçilerinin başında gelen Halil İnalcık ile çalışması onun gelişimine büyük katkıda bulundu. 1978 yılında doktora eğitimini tamamlayan, halk arasında ve medyada bilinen lakabıyla “İlber Hoca”; 1979 yılında doçent, 1989 yılında profesör oldu ve hızlı bir şekilde akademik kariyerinde yükseldi.

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

Akademik kariyerine Galatasaray Üniversitesi’nde tarih dersleri vererek devam etmektedir. Bunun yanı sıra Topkapı Sarayı Müzesi’nde müdürlük görevini de yürütmüştür. Dünyanın birçok şehrinde konferanslar veren Ortaylı, çalışmalarını Osmanlı tarihi üzerine yoğunlaştırmıştır.

İlber Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir. Türkçe, Osmanlıca, Tatarca, Arapça, Farsça, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Latince, Yunanca, Rusça, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça gibi dillere hâkim olan Ortaylı, Cumhuriyet tarihinin en önemli profesörlerinden biri olmayı başarmıştır.

İlber Ortaylı’nın Yıllarına göre eserleri aşağıdaki şekildedir;

Tanzimat’tan Sonra Mahallî İdareler
Türkiye İdare Tarihi
Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı
Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Yerel Yönetim Geleneği

İstanbul’dan Sayfalar, Studies on Ottoman Transformation
Osmanlı Aile Yapısı
Tarihin Sınırlarına Yolculuk
Osmanlı İmparatorluğu’nda İktisadî ve Sosyal Değişim
Osmanlı Mirasından Cumhuriyet Türkiyesi’ne

Osmanlı Barışı, Barış Köprüleri: Dünya’ya Açılan Türk Okulları
Osmanlı’yı Yeniden Keşfetmek
Eski Dünya Seyahatnamesi
Batılılaşma Yolunda
Mekân ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı
Tarihimiz ve Biz

Türkiye’nin Yakın Tarihi
Cumhuriyetin İlk Yüzyılı 1923-2023
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
İmparatorluğun Son Nefesi
Türklerin Tarihi
Orta Asya’nın Bozkırlarından Avrupa’nın Kapılarına

Türklerin Tarihi
Anadolu’nun Bozkırlarından Avrupa’nın İçlerine
İttihat ve Terakki
Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devletinde Kadı
Osmanlı’ya Bakmak Osmanlı Çağdaşlaşması

kaynak:cumhuriyet/milliyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir