Son dakika haberi… Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te 'Gece Görüşü' programında Hande Fırat, Abdulkadir Selvi, Serpil Çevikcan ve Erdem Gül'ün sorularını yanıtladı. Yerel ve genel seçimler konusunda "Hodri meydan" mesajı veren CHP lideri, "Hem hazırız hem de alacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İstanbul ihanet ettik" sözleriyle başlayan ilişkin CHP lideri, "İstanbul’daki kupon araziler benden sorulacak diye. Bir ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı neden bir arsanın alım satımıyla ilgilenir?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, tutuklu Enis Berberoğlu konusunda ise "Olmayan bir suçtan hapiste. Milletvekili yargılanabilir ama tutuklanamaz. Bütün milletvekillerinin serbest bırakılması kanısındayız" ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı olarak yayınlanan Hande Fırat’ın sunduğu Gece Görüşü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları özetle şöyle;
DENİZ BAYKAL’IN SAĞLIK DURUMU
Yakından izliyoruz. Arkadaşlarımız sürekli oradalar. Buraya gelmeden önce Deniz beyin doktoruyla görüştüm. İyileşmeye doğru bazı gelişmelerin olduğunu ifade etti. Sağlığına kavuşması en önemli temennimiz. Deniz bey için ne gerekiyorsa hekimler seferber olmuş durumda. Yürekten teşekkür ediyoruz. Bütün dualarımız Deniz beyle..
Tıbben ne gerekiyorsa yapılıyor. Ailesinin talebi üzerine doktor getirildi. Ailenin isteği üzerine başka bir doktor görsün diye getirildi. Bakıldı, göründü. Hastanenin yaptığı işlemlerin doğru olduğu belirlendi. Bu bir denetim değil. Hastane bunu da reddetmedi.
ERKEN YEREL SEÇİM TARTIŞMASI
Bizim varlık nedenimiz demokrasi. nüfusunun yarısı tarafından seçilen belediye başkanları tarafından yönetilmesi gerekirken bakıyorsunuz bu belediye başkanlarının bazıları görevden alınıyor ya da istifa ettiriliyor. Bu çağrıyı niye yapıyoruz. Demokrasinin namusunu kurtarmak için yapıyoruz. Bu belediye başkanlarını ben seçmedim. Ben de oyumu verdim biri seçildi. Seçimle gelen seçimle gider. Yolsuzluğu varsa ne yapılması gerektiği açıktır. Bu süreci yok ediyorsunuz. Bir kısmını kayyum atayarak görevden alıyorsunuz. diğerlerini istifaya zorluyorsunuz. Ya da gereğini yaparız diyorsunuz. Ne demek gereğini yaparım? İstifa etmezsen hapishaneye gönderirim. Bu aşağılayıcı bir suçlama. Seçilen bir kişiyi bir başka otorite bir oydan fazla yetkisi olmayan kişinin istifaya zorlaması doğru değil. Seçimle gelen belediye başkanı yoksa orada demokrasiden söz edilmez. Demokrasinin namusunu kurtaralım. Demokratik yollar tıkanmamış olur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir