Sıtkı Ayan kimdir?
Sıtkı Ayan kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu'nun belgeleri açıklarken bahsettiği Sıtkı Ayan kimdir? Sıtkı Ayan nerede okudu? Sıtkı Ayan ne iş yapıyor?


İlk olarak adını Wikileaks belgelerinden duyduğumuz Sıtkı Ayan bu kez Başbakan Erdoğan ile Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmada yer alıyor. İddialara göre Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde önemli projelere imza atarak, enerji sektöründe adından söz ettirmeyi başardı.
Sıtkı Ayan adını ilk kez İran ve Türkmen doğalgazının Avrupa’ya taşınmasıyla ilgili projede duyurdu. Wikileaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan, 2008′de yapılan anlaşmayla da ekonomi dünyasında da ilgi çekti.
SITKI AYAN REKOR TEŞVİKLE ADINI DUYURDU

Bu arada Sıtkı Ayan‘ın adı ikinci kez devlet teşviklerinde anıldı. İran ve Türkmen doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak, Sıtkı Ayan’a ait Turang Transit Taşımacılık A.Ş.’nin 11.5 milyar liralık yatırımı, AKP iktidarı tarafından teşvik kapsamına alındı. İran ile anlaşma 2008’de imzalanmıştı. Sıtkı Ayan Som Petrol’ün sahibi…

SITKI AYAN İLAHİYAT OKUDU PETROL İŞİNE GİRDİ

Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları da bulunuyor.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında ‘Yönetim kurulu Sıtkı Ayan'dan oluşur. 1 sterlinlik bir şirket. 15 Kasım 2011'de bu şirketi Kasım Öztaş'a devreder. Sıtkı Ayan kimdir tanıyor musun?” açıklamasından sonra Sıtkı Ayan’ın özgeçmişi merak edilmeye başlandı.
Sıtkı Ayan kimdir? İşte Sıtkı Ayan’ın öz geçmişi…
Sivas'ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan'ın, İran ve Sudan'da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları da bulunuyor. Sıtkı Ayan adını ilk kez İran ve Türkmen doğalgazının Avrupa'ya taşınmasıyla ilgili projede duyurdu.
İTO kayıtlarına göre Sıtkı Ayan'ın yönetim kurulu üyesi olduğu ve halen faaliyette olan şirketler şöyle:
Som Petrol, Tay Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, Aktau Petrol Ticaret AŞ, Gent Elektrik Enerjisi Toptan Satış AŞ, Somas Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, SMS Gemi İnşa Sanayi AŞ, Turang Transit, Bylan Uluslararası Ticaret ve Gayrimenkul Sanayi AŞ, Emas Doğal Gaz Sanayi, Anatolian Uluslararası Enerji Yatırım, MS Uluslararası Enerji Yatırım, TRG Petrol Ticaret, CTAT Gıda ve Sağlık Ürünleri, Som Overseas Petroleum, ASB Grup Enerji, ASL Enerji, Perlite İnşaat, Aska Enerji.
Sıtkı Ayan'ın ortağı gözüktüğü şirketler ise şöyle sıralanıyor: Gent Petrol ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Samed Petrol ve Enerji Dış Ticaret, Saor İnşaat, Alan Enerji, Anka Enerji, Başlam Nakliyat.

sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir