Kıraç, dobra dobra konuştu: O coğrafyanın en büyük ışığı Atatürk değil midir?

Altı aylık bir aradan sonra yeni single’ı Kerkük Zindanı’yla dijital platformlardaki yerini alan Kıraç, Sözcü gazetesinden Yüksel Şengül’e mülakat verdi. İlginç çıkışlar yapan Kıraç, “İktidarı, muhalefeti Taksim’de kolkola girip halay çekse tüm sorunlarımız ortadan kalkar!” diye konuştu. İşte Kıraç’ın Yüksel Şengül ile mülakatı:

■ Öncelikle Kerkük Zindanı türküsüyle başlayalım sohbetimize.

Anonim bir eser. 1980’lerdeki Saddam’ın astırdığı Türkmen liderler için o dönemde yapılmış bir türkü. O insanların çığlıkları yer alıyor bu türküde. Ben bu türküyü ilk Cem Karaca’dan dinlemiştim ve çok sevmiştim.

GÜNDEMİ ISKALIYORUZ
■ Bu türkü sanırım Kuzey Irak’taki referandum kararıyla gündeme geldi…

Kuzey Irak’taki Barzani yönetiminin referandum kararı almasıyla birlikte stüdyoya girerek bu türküyü okudum. Kerkük Zindanı türküsünü Türkmen kardeşlerimiz için söyledim.

■ Türkü sevildi…

Kerkük Zindanı sevildi ama arzu ettiğim yankıyı bulamadı ne yazık ki. Çünkü bu ülkede çoğu kişi suni gündemlerle boğuştuğu için bazı önemli olayları farkedemiyor, ıskalıyor. 15-16 yıldır Türkiye’de ciddi bir siyasi kriz yaşanıyor. Ülkede ciddi bir kutuplaşma var. Barzani’ye gelince, onun kim olduğu biliniyordu zaten, referanduma kalkışması büyük bir sürpriz değildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir