'Milyonluk Arabamı Öbür Dünyada da Sürmek İçin Mezara Gömeceğim'

Diyor, dolar milyoneri Thane Chiquinho Scarpa. Ve sonra bakın olay nasıl sonuçlanıyor...

Brezilyalı zengin bir iş adamı, sosyal medyada yaptığı ilginç bir duyuruyla geniş kitlelerce tanınır hâle geldi. Scarpa, duyurusunda, milyon dolarlar değerindeki arabasını, öldükten sonra da kullanabilmek için bir mezar açıp gömeceğini açıkladı. Mısır firavunlarına özendiğini, öbür dünyada da milyon dolarlık arabasını kullanabilmek için böyle yola girdiğini belirtti. 

Bunun için tarih de verdi ve medyayı aracını gömme törenini izlemek üzerine malikanesine davet etti. Hatta bununla da yetinmeyip bizzat kazdığı mezarın ve arabasının fotoğraflarını da sosyal medyada paylaşarak medyanın ilgisini daha da çekti.
Tahmin edeceğiniz gibi bu adama sosyal medyadan oldukça sert ve olumsuz tepkiler de geldi. Birçokları tarafından deli olmakla itham edilen Scarpa'ya, arabasını gömmek yerine hayır kurumlarına bağışlaması ve benzeri farklı "iyilik" çağrıları yapıldı.
Scarpa bu eleştirilerden hiç etkilenmedi ve baskılara rağmen töreni iptal etmedi. Belirttiği günde kalabalık bir gazeteci grubunun önünde töreni eyleme geçirdi.
Araba mezara indirilmeye başlandı. Bütün gazeteci ve televizyoncular bu olayın görüntüsünü yakalayabilmek için yarıştı. O anda, Scarpa, töreni birdenbire durdurdu ve aracını mezara indirmekten vageçtiğini belirtip şu konuşmayı yaptı:
"Milyon dolarlık arabamı gömeceğimi söylediğim için hepiniz buradasınız ve kamuoyu oluşturdunuz. Kiminiz destek verdiniz, kiminiz beni kınadınız. Halbuki şu noktayı göremediniz: Birçok insan benim bu arabamdan çok değerli şeyleri, sürekli olarak toprağa gömüyor. Ne mi bunlar? Kalpler, karaciğerler, akciğerler, gözler, böbrekler... Bu durum, benim arabamı gömmemden daha aptalca değil midir? Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken, bu sağlıklı organları toprağa gömmek, ne kadar akıllıcadır ki beni arabamı gömeceğim için ahmaklıkla suçladınız? Oysaki en büyük ahmaklık, işte bu sapasağlam organları toprağın altına göndermektir. Benim arabam bununla karşılaştırıldığında, madden hiçbir şeydir, anlamsızdır. Bir organdan daha değerli hiçbir şey yoktur. Çünkü insan hayatından daha değerli hiçbir şey de yoktur. Ben burada, bu kadar basın mensubunun önünde bütün organlarımı ölümümün ardından ihtiyacı olanlara bağışladığımı resmen duyuruyor ve herkesi de bunu yapmaya davet ediyorum."
Ne dersiniz? Sosyal mesaj böyle mi verilir?
Paylaşmayı unutmayın...

Bunlar da İlginizi Çekebilir