O Ses Türkiye'nin altında aslında ne var

Psikiyatr Dr. Ahmet Koyuncu “ekran teröristleri” olarak tanımladığı programlar hakkında açıklamalarda bulundu...

Psikiyatr Dr. Ahmet Koyuncu “ekran teröristleri” olarak tanımladığı programlar hakkında açıklamalarda bulundu. 
Acun Medya’ya ağır eleştirilerde bulunan Koyuncu, “O Ses Türkiye” isimli yarışmanın “sıradan insanların MİT ihtiyacına karşılık verdiğini” söyledi. “Çünkü sıradan insan için ekmek, su gibi mitoloji de bir ihtiyaçtır. Her toplumun uyumak için masallara ve mitolojiye ihtiyacı vardır. Burada ki sorun nedir? Toplumun bu ihtiyacını etik dışı çalışan bilim insanlarından öğrenmiş olan kişilerin, ajans sahiplerinin ve toplumu yönetenlerin bu masallarla toplumu uyutmasıdır…” diyen Koyuncu, “O Ses Türkiye’ye katılmakla kişi ilahlar katına, aslında Tanrı’lar katına çıkmayı kazanmış oluyor. Bir günlüğüne bile olsa, kendisini mitolojide Tanrı’lar katına çıkan ölümlü gibi hissediyor ve ölümlülüğünü unutuyor. Ölümsüzlüğü tadıyor. Çağ değişti. Çünkü mitolojideki ölümsüzlüğün yerini, artık medyada ünlülük aldı demek yanlış olmaz” ifadelerini kullandı.

Koyuncu, “Hasan Sabbah müritlerine ne içiriyorsa, Acun Medya da ekrandan seyirciye onu içiriyor. Bilimsel olarak gerek afyon, gerekse ekrandan gelen uyarı aynı beyin bölgesini, aynı yolakı uyarıyor” dedi.

İşte Koyuncu’nun o açıklamaları:

“Son dönemde Dr. Jean Kilbourne adlı aktivist, yazarı takip ediyorum. Kendisi ile mail’leşme onuru yaşadım. Kendisi bağımlılık, cinsiyet ayrımcılığı ve medyada ki şiddet konusunda uzman ve 30-35 yılını bu mücadele ile geçirmiş. Amerika’da modacıların, reklamcıların, medya sektörünün, yani Acun Medya gibi reklam psikolojisinin hilelerini kullanarak ürünlerini sattıranların dişli muhalifi…

Özellikle sigara ve alkol reklamlarını neredeyse tamamen yasaklatılması çalışmalarına katılmış. Daha önemlisi reklamlar da kadın bedeni ve kız çocuklarının sömürüsü konusunda Amerika’da modacılara ve reklam ajanslarına göz açtırmıyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir