ABD'nin Pennsylvania eyaletinde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kampında meydana geldiği bildirilen bir olayı araştırmak üzere kampın etrafını polisin sardığı belirtildi.

FETÖ MERKEZİNDE SİLAHLI KİŞİ

FETÖ kampının yer aldığı Saylosburg bölgesinde yaşayan ve çiftçilik yapan bir Amerikalı, kampta polisin bir soruşturma yürüttüğünü AA muhabirine teyit etti. Polisin "silahlı bir kişiyle ilgili olarak bir soruşturma yürüttüğünü" öğrendiğini anlatan Amerikalı, kampın etrafında çok sayıda eyalet polisine ait araç bulunduğunu ve kampın üzerinde de bir polis helikopterinin dolaştığını aktardı. ÇİFTLİK İÇİNDE ADLİ VAKA

Öte yandan Pennsylvania yerel medyasında çalışan bazı gazeteciler de olay yerinden paylaştıkları fotoğraflarla kampın etrafındaki polis hareketliliğini aktardılar. Brianna Strunk adlı gazeteci, Twitter paylaşımında "polisin, içeride meydana gelen bir olayı" araştırdığını ifade etti. Nocel Walters adlı gazeteci ise "yerel halkın, polisin siyah giyimli ve silahlı bir kişiyle ilgili soruşturma yürüttüğünü" söylediğini dile getirdi. Polis olayla ve soruşturmayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

ERDOĞAN ‘TERÖR ÖRGÜTÜ BAŞI ABD’DEN DESTEK ALIYOR’ DEMİŞTİ

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan ABD Başkanı Donald Trump’ın ardından konuşmasına başladı. Erdoğan burada ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde bulunan PKK'ya verdiği silahları ve ABD'nin Pensilvanya eyaletinde ikamet eden FETÖ liderini işaret ederek ABD'nin bunun acısını ileride çekeceğini belirtti. Erdoğan şöyle konuştu:

'ÖRGÜT BAŞI ABD'DE İKAMET EDİYOR'

"Ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişimine kalkışıp 251 vatandaşımızı şehit eden FETÖ işte böyle bir terör örgütüdür. Peki bunun lideri nerededir? Bunun başı şu anda evet Amerika’da Pensilvanya’dadır. 400 dönümlük bir arazide şu anda yaşamakta ve buradan dünyanın 160 ülkesine terör ihraç etmektedir. Bu örgüt faaliyetlerini eğitim, yardımlaşma gibi parıltılı kavramların arkasına saklanarak STK olarak sürdürmektedir".

'ABD'DEN ÖRGÜTE MİLYON DOLARLAR GİDİYOR'

"Mesela FETÖ terör örgütünün Amerika’nın 27 eyaletinde sadece charter schoollar aracılığıyla devlet bütçesinden aldığı para 763 milyon dolardır. Kaynak buradan geliyor. Bu rakama örgütün her türlü kara para işine karışan ticari kuruluşlarının ve STK görünümlü diğer yapılarının gelirleri dahil değildir. Buradan tüm dünya ülkelerini, canım yandığı için açık söylüyorum. Dikkatli olmaya ve harekete geçmeye davet ediyorum".

Konuşmasını bitiren Erdoğan salondan çıkarken ayak üstü ABD Başkanı Trump ile görüştü. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

‘ABD BUNUN ACISINI ÇEKECEK’

“Dünyadaki ülkelerin pek çoğunun bünyesindeki radikal grupları ihraç ettikleri yer haline dönüşen Suriye konusunda aktif bir tutum içindeyiz. Suriye'nin yeniden huzurlu bir yer haline gelmesini sağlamaya çalışıyoruz. Taktik çıkarları uğruna teröristlere on binlerce TIR ve binlerce kargo uçağı silahla doğrultanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir.

Bir yandan terör örgütlerini desteklemek, kapılarını mültecilere kapatmak bunun yükünü de Türkiye gibi ülkelere yüklemek kimsenin geleceğini daha güvenli yapmaz. Unutmayınız dünyanın herhangi bir yerinde asgari bir huzur oluşturamazsak hiç kimsenin güvenle yaşayamayacağını bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir