SGK'DAN PARANIZI ALMAYI UNUTMAYIN

SGK’nın vatandaşlara yaptığı özel ödemeler..

Yapılan onca uyarılara ve bilgilendirmelere rağmen vatandaş SGK’dan parasını almıyor ya da alacağını unutuyor. Ama parasını almayanlar için çok geç değil, vatandaşlar alacaklarını 5 yıl süre içinde talep etmesi mümkün…

Posta’dan Bilal Emin Turan’ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşlara farklı isimler altında ‘özel’ ödemeler yapıyor. SGK’nın vatandaşlara milyarlarca bulan bu ödemelerden çoğu kişinin haberi yok ve eğer ödenen paralar zamanında çekilmeyince hak yanıyor. Bu hakların bazıları cenaze yardımı, yolluk, çeyiz ödemesi, süt parası ve istirahat parası olarak sıralanıyor. Peki bu hakları kim, nasıl alır? İşte detayları…

Yolluk Ödemesi

Sigortalının kendisine ve bakmakla yükümlü bulunduğu gündelik ve yol ödemesi hak sahiplerine yani anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Bunun için kişinin tıbbi (kanser tedavisi, organ nakli, kontorlü, acil gibi haller) ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyor. Başvuru sosyal güvenlik merkezlerine ve SGK il müdürlüklerine yapılıyor.

Cenaze Yardımı bu yıl 531 TL

Bu ödeme için vefat eden kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Telaş ve acıyla unutulan bu ödemeler için 5 yıllık zaman aşımı var. Ödenek ise bu yıl 531 lira. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa, ödemeyi anne-baba veya kardeş alır. Bunun için bir dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmanız yeterli.

Çeyiz İçin 24 Maaş

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda ise çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağ-Kurlu anne yada babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. Yetim maaşları kız çocukları evlendiklerinde kesilir. Kesilen maaşın 2 yıllık tutarı yani 24 maaş, kız çocuğuna evlendiğinde toplu olarak peşin ödeniyor. Başvuru için SGK’ya gitmeniz gerekiyor.

İstirahat parası

Çalışırken hastalanan, iş kazası geçiren, meslek hastalığına yakalanan sigortalıya hastane rapor yazar. Rapor alınan sürelerde işveren maaş ödemez ve ödemeyi SGK yapar. Yapılan bu ödeme iş göremezlik ödeneği (istirahat) parası denir. Ödeme son üç aylık kazanca göre yapılmaktadır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 39,5 TL, yatarak tedavilerde ise 29,62 TL. Bu parayı Bağ-Kurlu da alır. Ödeme alacak kişi ödemesini turkiye.gov.tr’den veya e-devlet şifresiyle kontrol edebilir. Ödeme ise PTT’ye yatar.

Süt Parası

SGK, halk arasında süt parası veya bir diğer deyişle ‘emzirme ödeneği’ de vermektedir. 133 lira olan bu ödenek için anne ya da eşinin SSK veya Bağ-Kurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterlidir. Başvuru için sosyal güvenlik merkezi yada SGK il müdürlüğüne gitmeniz yeterli.

Doğum İzni Parası

Doğum öncesi ve sonrası toplam da 122 gün izin kullanan anneler, çalışmadıkları sürenin parasını da alabiliyor. Buna doğum izni yada rapor parası denilmektedir. Asgari ücretli bir anneye ödenen para en az tutar 4425 lira. Ödeme Ziraat ve PTT’den. Bu paranın da yatıp yatmadığını turkye.gov.tr’den kontrol edebilirsiniz.

Toplu Para

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli primi tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebilir. Bunun için yapmanız gereken SGK’ya gidip dilekçeyle başvurmanız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir