Türk Kadınının Norveç’li Bir Kadınla Yaşam Koşullarını Kıyaslayan Mutluluk Analizi

Ekşi Sözlük yazarı “highpriestess”, Türk kadınıyla ilgili yapılan kinayeli göndermelere cevap niteliğinde bir yazı yazmış. Karşılaştırmalı örnek üzerinden Türk kadınının asıl derdi neymiş, bakalım. 

Ortalama bir insanın mutluluğuna etki eden temel faktörler neler?

basitçe: sağlık, ekonomi, iş, aile, çevre. norveçli ingrid ve türkiyeli ayşe, bedensel sağlığı yerinde iki genç kadın. hadi mutluluklarına etki eden temel faktörleri kıyaslayalım.

1) ekonomi

global gayri safi yurtiçi hasıla sıralamasında; ingrid’nin memleketi 30. sırada iken ayşe’nin memleketi 18. sırada.

lakin ayşe bu konuda kendisini şanslı hissedemiyor çünkü ayşe’nin memleketi gni sıralamasında 60. iken, ingrid’nin memleketi dünya’da ilk 5’in içinde.

ingrid’nin norveç’inde, yaşam standardını yükseltmeyecek olan bir ekonomi kimsenin ilgi alanına girmezken, ayşe’nin türkiye’sinde kuru kuru nüfus artırmaya dayalı (gerekirse bu uğurda ülkenin demografisinin içine ederek) gdp’de dünya 2.si, kişi başına düşen milli gelirde dünya 70.si olan çin’dekine benzer bir ekonomik büyüme anlayışı hükum sürüyor. 1. roundda kazanan: ingrid.

2) iş

çalışma saatleri sıralamasına bakıldığında, ayşe’nin memleketi ingrid’nin memleketine 21 ülkelik bir fark atıyor. ingrid’nin ülkesinde insan hakları var.

ingrid tükenmişlik sendromuna girdiğini söylerek izin alma lüksüne sahip iken, ayşe kendi anneannesinin cenazesine gidebilmek için patronun önünde ağlamak zorunda kalıyor.

vasıfsız elemanların torpilleri ile kolayca iş sahibi olduğu ve vasıflı elemanların işsiz kaldığı türkiye’de ayşe, her zorluğa rağmen iş sahibi olduğu için şükrediyor ve adaleti beş para etmez bir hukuk sisteminde hakkını aramak için çırpınırken elindeki işi de kaybetmek istemiyor, bu yüzden hiç durmadan çalışıyor.

ayşe çalışmak için yaşıyor, ingrid ise yaşamak için çalışıyor. 2. roundda kazanan: ingrid.

Bunlar da İlginizi Çekebilir