Bir şehir, iki politikacı!..

Başlığımızdaki şehir; Balıkesir…
İki politikacıdan biri; aldığı tehditler üzerine Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve AKP'den istifa ettiğini ağlayarak açıklayan Ahmet Edip Uğur…
Diğeri ise halen İngiltere'deki Basildon Üniversitesi Hastanesi'nde genellikle kanser hastalarını ameliyat ederek şifa dağıtan ve hekim yetiştiren Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Turhan Çömez… 

Köşemizin değerli okurları çok iyi hatırlayacaklardır.
Dr. Çömez bir zamanlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan'ın Özel Kalem Müdürü ve Danışmanı idi. Geçireceği bir ameliyat öncesinde, güvenlik önlemi olarak anestezi ilaçlarını evine götürüp saklayacak, sabahleyin getirip anestezi uzmanına kendi elleriyle teslim edecek kadar Erdoğan'a yakın ve onun güvendiği bir isimdi.
Sonra, AKP nin ilk dönem Balıkesir milletvekilleri arasında yer aldı.
Ancak siyasetin kirli koridorlarında tanık olduğu gerçeklere yönelik eleştirilerine partisinden gelen tepkiler üzerine bir daha aday olmadı ve dil öğrenmek için İngiltere'ye gitti…
* * *
Kamuoyu Edip Uğur'u, ANAP‘ın güçlü olduğu dönemde partisinin en genç milletvekillerinden biri olarak tanıdı.
Ancak ANAP'ın güç kaybetme-siyle birlikte AKP saflarına geçti ve Balıkesir Kurucu İl Başkanı oldu.
Üç dönem milletvekilliği ve AKP Genel Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.
Ta ki, ailesinin tehdit edildiğini öne sürerek gözyaşları içinde görevinden ve parti üyeliğinden istifa ettiğini açıklayıncaya kadar!..
* * *
Dr. Turhan Çömez, siyaset yaptığı yıllarda parti tabanının tüm oylarını alıp birinci seçiliyor, ildeki parti teşkilatını kuran Edip Uğur ise kendisine ancak son sıralarda yer bulabiliyordu.
Bu açık farka ve büyük teveccühe karşın Yüksek Seçim Kurulu‘na verilen milletvekili adayları listelerinde Çömez dördüncü sıraya, Uğur ise Tayyip Erdoğan'ın tercihiyle birinci sıraya yerleştiriliyordu!
* * *
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'un gözyaşları arasında görevinden istifasının ardından Basildon Üniversitesi Cerrahı Dr. Turhan Çömez, sosyal medya hesabından şu üç satırlık mesajı yayımladı:
“Bir zamanlar sen de FETÖ'nün zulmedenler kervanına katıldın. Gazete gazete dolaşıp alçakça ifiralar attın, yalanlar söyledin.
Güç sahibiyken ahlaklı ve erdemli olsaydın, bugün ezik, korkak ve ağlak bir sekilde terk etmezdin o salonu…
Amerika‘daki sümüklü şeytan size millet önünde ağlayıp sızlanmayı iyi öğretmiş. Bunların sana faydası yok. İki dünyada da hesap vereceksin…”

Bunlar da İlginizi Çekebilir