Marmaris'teki Okluk Koyu'nda inşa edilmesine başlanılan Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi inşaatının haberlerini okurken, merhum Özal'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde, bir televizyon röportajı için gittiğim yazlık konutta gördüklerimi hatırladım.
Dört oda ve bir salondan ibaret 230 metrekarelik bina, Ege kıyılarındaki birçok kooperatif yapılarından bile daha küçüktü. İç görüntüsü de son derece mütevazıydı. Gözü tırmalayan hiçbir eşya yoktu. Hatta o gün Cumhurbaşkanı'nın eşi Semra Hanım, bizim için mutfağa girmiş, kendi elleriyle pişirdiği mercimek çorbası, nohutlu pilav ve salatadan oluşan öğle yemeği menüsünü bizzat hazırlamıştı. Garson olmadığı için servisi de kendisi yapmıştı!..
* * *
Aynı yerde inşa edilen yeni yazlık saraya gelince… Doğal sit alanında 11 bin metrekarelik kıyının doldurulmasıyla yapılacak konukevinin 300 odası, 400 çalışanı, özel plajları ve mega yatların bile yanaşabileceği iki iskelesi olacakmış. Görkemli yapının kaça mal olacağı konusunda çeşitli iddialar bulunduğu için şimdilik bir rakam belirtmeyeceğim.
* * *
Geçmişte röportaj için bir başka saraya daha gittim. Yine merhum Özal'ın Cumhurbaşkanlığı sırasında dünyanın bir numaralı süper gücü Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının yaşadıkları Beyaz Saray'da, Başkan George Bush'la bir televizyon röportajı yaptım.
Amerikalıların deyimiyle Beyaz Ev'e girdiğimde gözüme çarpan ilk şey, kullanılan eşyaların eskimiş, hatta antika özellik taşıyor olmalarıydı. Genel görünüm etkileyici ölçüde sadeydi. Eşyaların çoğu ilk başkanlardan bu yana özenle korunmuş ve günümüze kadar kullanılır olma özelliklerini taşımaları sağlanmıştı. 1992 yılındaki o tarihi röportajı, duvarlarında çok değerli tablolar bulunan Beyaz Saray'ın şömineleriyle ünlü odalarının birinde yapmıştık.

Bunlar da İlginizi Çekebilir