Önce üniversitelerdeki rektör seçimlerini kaldıran, uyum KHK’si ile YÖK’ün rektör belirlemedeki yetkilerini daraltan Erdoğan, nasıl rektör atayacağına ilişkin usul ve esasları dün bir kez daha değiştirdi.

3 YILDAN BİR YILA… BİR YILDAN BİR AYA…

Önce rektörlük için 3 yıl profesörlük şartını kaldırıp ardından Hazine Bakanı damadının 1 yıllık profesör arkadaşını rektör atayan Erdoğan, 5 gün sonra aynı şartı yeniden getirmişti. 2 ay sonra da bu şartı yeniden kaldıran Erdoğan, bir aylık profesör olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eski müsteşarını rektör atamıştı.  Erdoğan, dün de rektör ataması öncesinde YÖK’ün raporlama sistemini getiren kararnameyi imzalayarak akademi yönetimini belirleyecek süreçte bir değişikliğe daha gitti.

DİPLOMA... ESKİ REKTÖR YENİ REKTÖR OLDU

Ayrıca dün 3 üniversiteye daha rektör ataması gerçekleştirildi. Erdoğan, ‘üniversiteden sınıf arkadaşım’ dediği eski Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ı İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğü’ne atadı.

ERDOĞAN DİPLOMAYI İŞARET ETMİŞTİ

Diploma tartışmaları sırasında Erdoğan, Rektör Arat’a seslenerek, “1981’de mezun olduk. 1982’de okulumuz Marmara Üniversitesi oldu. Tabii, rektörümüz bizim sınıf arkadaşımızdı. Bugünlerde diploması var mı yok mu diye tartışma başlattılar. Arşivden çıkart şunları yayımlayacak mısın ne yapacaksınız yapın da zaten benim söylediklerime inanmıyorlar belki rektör açıklarsa inanırlar” ifadelerini kullanmıştı. Arat da “Sayın Cumhurbaşkanımızın lisans düzeyinde 4 yıl eğitim veren Ticari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğu sabittir” açıklaması yapmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir