2019 seçiminde sandıktan ne çıkar?

Sene 2007…
Seçime sadece günler vardı, işsizlik tırmanıyor, özellikle üniversite mezunu gençlerin işsizlik oranında ciddi artış gözleniyordu. İşte tam o sırada, asrın liderimizin çocuklarının gemi aldığı ortaya çıktı. Asrın liderimiz inkar etmedi, izah etti, “gemi var gemicik var, bizimkiler gemicik, cüzi peşinatla aldılar, bulabilirseniz siz de alın” dedi.
Akp oy patlaması yaptı! 
Bilahare, ulaştırma bakanımızın, enerji bakanımızın, orman bakanımızın çocuklarının hepsinin aniden armatör oldukları, filolar kurdukları, şilepler, tankerler, feribotlar aldıkları anlaşıldı.
Sayın ahalimiz pek takdir etti, armatör bakan çocukları sayesinde Akp üç puan daha yükseldi.
*
Kuş gribi varken, Akp hayli sarsılmıştı. Sayın ahalimiz tavuk yemiyor, çatısına martı tünediğinde bile “su sıkın kovalayın” diye itfaiyeden yardım istiyordu, yumurta ticareti dibe vurmuştu.
Şak… Mısır ithalatının gümrük vergisi yüzde 80'den yüzde 20'ye indirildi, sonra hemen yüzde 70'e çıkarıldı.
Meğer… Bu indir-kaldır arasında maliye bakanımızın oğlunun gemiler dolusu mısır ithal ettiği, likit yumurta işine girdiği, mısırları kendi tavuk çiftlikleri için ithal ettiği, 80'den 20'ye indirilen vergi dümeniyle servet kazandığı ortaya çıktı.
Sayın maliye bakanımız inkar etmedi, pişkin pişkin “bizim çocuklarımız ticaret yapmasın mı, taş mı yesinler” dedi.
Sayın ahalimiz ayakta alkışladı, sırf bu ticari zekayı ödüllendirmek için Akp'ye üç puan daha verdi.
*
“Mısır” deyince aklıma geldi… Sayın ahalimiz acaba kimi cumhurbaşkanı seçsek diye düşünüyordu. İşte tam o dönemde, Abdullah Gül'ün henüz 14 yaşında olan oğlunun ticaret hayatına atıldığı, internetten alışveriş şirketi kurduğu, bardakta mısır işine girdiği, alışveriş merkezlerinde stant açtığı ortaya çıktı. Abdullah Gül “oğlum Bill Gates'i örnek alıyor, finansörü annesi” diyordu. 14 yaşında sigortalı olmuş, Ankara Ticaret Odası'na kaydını yaptırmıştı iyi mi… Mezarda emeklilik kanunu çıkmadan hemen önce ekonomiden sorumlu başbakan yardımcımız Ali Babacan'ın şirketinde 24 günlüğüne tırışkadan sigortalı yapılmış, bu naylon sigorta operasyonuyla mezarda emeklilikten kurtulmuştu.
Sayın ahalimiz bu manevrayı pek beğendi… Kendi çocukları anca 65 yaşında emekli olabilecekken, henüz 14 yaşında patron olan bu çocuğa şapka çıkardı, babasını da Çankaya'ya çıkardı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir