Alsancak Stadı

Çocuktu…
Henüz 11 yaşında.
Alsancak Stadı'na gidiyor, kahramanını seyrediyordu. Sait Altınordu'ydu kahramanı… Ben de onun gibi olacağım 
diyordu. Amatör takımda forma verdiler çocuğa… 8 numaralı formayı giyebilir miyim diye sordu. Niye dediler. Sait ağabey 8 giyiyor, ben de onun gibi 8 numaralı formayı taşımak istiyorum dedi. Giydi Sait Altınordu'nun 8 numaralı formasını, gol kralı oldu. Taçsız kral oldu! 


Evet… Alsancak Stadı'nda hayaller kuran o küçük çocuk, Metin Oktay'dı.
*
İstanbul basını, İnönü Stadı'nda Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla jübile yaptığını, Can Bartu'yla formalarını değiştirdiğini yazar. Gerisini yazmaz. Halbuki, İstanbul'dan sonra İzmir'de de jübile yaptı. Göztepe'yle Galatasaray oynadı. Taçsız kral, futbolculuk hayatına, futbola başladığı Alsancak Stadı'nda nokta koydu.
*
Ki, o Göztepe, Türkiye'nin kapılarını Avrupa'ya açan ilk Türk takımıydı, o Alsancak Stadı'nda… 1960'lı yılların Avrupa basınını tarayın, Türkiye'den sadece Alsancak Stadı'nın fotoğraflarını, sadece Alsancak Stadı'nın haberlerini görürsünüz.
*
Moskova panteri Ali, kaynana Gürsel, İngiliz Nevzat, Çarli Çağlayan, buldozer Fevzi, Fuji Mehmet, bombacı Halil, kene Ali İhsan… Bir dönem milli takımın ilk 11'ine 8 futbolcu veren Göztepe'nin yıldızları Alsancak Stadı'nda futbola başladı, Alsancak Stadı'nda efsane oldu.
*
Mustafa Kemal tarafından armasında Türk bayrağı taşıma onuru verilen ilk ve tek Türk takımı, Karşıyaka… O ay-yıldızlı armayla ilk maçına Alsancak Stadı'nda çıktı.
*
Bir başka çocuk…
11 yaşında.
Alsancak Stadı'nda…
Beşiktaş'ı seyrediyordu.
*
Aslında Çeşmeli'ydi, hayatında İstanbul'u görmemişti ama, hasta Beşiktaş'lıydı. Çünkü, büyüdüğü mahallede terzilik yapan Emin diye bir ağabeyleri vardı, Beşiktaş'ı anlatıyor, Beşiktaş sevgisini aşılıyordu. Dinleye dinleye Beşiktaş taraftarı oldu. Günlerden bir gün öğrendi ki, Beşiktaş İzmir'e geliyor, Göztepe'yle maçı var, balığa gidiyorum diye evden çıktı, hayatında ilk kez Alsancak Stadı'nda Beşiktaş'ı seyretti. Büyüdü, futbolcu oldu, müthiş yetenekti, Göztepe istedi, Altay'ı tercih etti, siyah-beyaz olduğu için… Zirveye tırmandı, milli oldu, teknik direktör oldu, Galatasaray'ı Fenerbahçe'yi Beşiktaş'ı şampiyon yaptı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir