TBMM’ye 52 metrekarelik halı

TBMM'yi Dolmabahçe Sarayı'na çevirdiler, padişahlık hayranı meclis başkanının makam odasına 52 metrekarelik Hereke halısı döşediler.

*

Aferin!

*

Şimdi lütfen elinize kağıt kalem alın, bir santimetrekare çizin, sonra bu alanın içine kalemin ucuyla nokta koymaya başlayın, nokta nokta nokta nokta, istediğiniz kadar düzenli yerleştirin en fazla 200-300 nokta filan koyabilirsiniz… Oysa, bir santimetrekareye 500 düğüm atılıyor, düğüm düğüm düğüm, 500 düğüm… Hereke işte budur.

Üstelik o 500 düğüm, birbirinden farklı rengarenk ipliklerle atılıyor, lale, karanfil, gül, sümbül gibi 200'den fazla çiçek motifini biraraya getiriyor, ahenkle tablolaştırıyor… Hereke işte böylesine emektir, böylesine inanılmazdır.

*

Hereke'deki ilk halı fabrikası tee 1843 yılında Ermeni Dadyan ailesi tarafından kuruldu. İki yıl sonra mülkiyeti padişaha devredildi, fabrika-i hümayun oldu. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e intikal etti. 1933 yılında Sümerbank kuruldu, Sümerbank'a devredildi.

*

Dünyanın en ünlü halı markası oldu.

*

1993 yılında fabrikalarla bankacılık birbirinden ayrıldı, bankacılık Sümerbank oldu, fabrikalar Sümer Holding bünyesinde kaldı.

*

Sümer Holding 1996 yılında, Anadolu'da dokunan, Türkiye'ye özgü 21 el halımızı coğrafi işaret patentiyle tescilledi, koruma altına aldı. Bunlardan biri de Hereke'ydi.

*

Sonra…
AKP iktidar oldu.

*

Zart diye kanun çıkardı.
Hereke belediyesini kapattı!

*

Memleketi şahane şekilde yöneten (!) hükümetimiz sayesinde… 2008 yılından itibaren, Hereke adıyla resmi bir coğrafi bölgemiz kalmadı.

*

Sümerbank zaten satılmış, batırılmış, tasfiye edilmişti.

*

Sümer Holding'te de taş üstünde taş bırakılmadı, tüm fabrikaları satıldı, herhangi bir sektörde üretim tesisi kalmadı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir